Uncategorized

Repurposing / Nowe zycie starych przedmiotow

I’ve recently started collaborating with an online interior design magazine Kolor i Wnętrze (“Colour and Interiors”) as a consultant for articles, and designer in the Makeovers section. I’ve decided to share with you the results of this collaboration and below you will find the first article in the series. Topic:  Repurposing.

Polish only at this stage, sorry for the inconvenience. I will translate when I get a moment (which recently is not that often!).

Original article available here.
——

Niedawno nawiązałam współpracę z serwisem wnętrzarskim Kolor i Wnętrze. Udzielam się w dwóch aspektach: jako konsultantka do artykułów oraz projektantka Metamorfoz. Chciałabym dzielić się z Wami regularnie zarówno artykułami jak i metamorfozami, i dziś pierwszy w cyklu – artykuł o repurposingu:


Repurposing – nowy trend we wnętrzarstwie
Anna Chodacka, 18 August 2010

Fot.: Orin Zebest/CC/Flickr
Fot.: Orin Zebest/CC/Flickr

W dzisiejszych czasach wyrzucanie starych przedmiotów jest już nie tylko nieekologiczne, ale i niemodne. Retro jest bardzo na topie, a nowy trend – repurposing – jest coraz bardziej widoczny.
Repurposing to świetny sposób na zmniejszenie ilości rzeczy które wyrzucamy, a także zaoszczędzenie pieniędzy. No i co najważniejsze – sprawia że nasze domy stają się jedyne w swoim rodzaju.

Ten trend to dawanie drugiego życia niepotrzebnym czy zużytym przedmiotom poprzez zmianę ich przeznaczenia – definiuje obcobrzmiące pojęcie Natalia Jaszczuk, właścicielka Indywiduum Design. – Świetnie wpisuje się on w zasady odpowiedzialnego designu promujące ekologię i rękodzielnictwo, a także współgra z modą na retro i przedmioty z historią – dodaje projektantka.

Repurposingu nie należy jednak mylić z odnawianiem mebli czy dodatków, choć te dwa trendy należą do tej samej rodziny. Przerabiać można wszystko i na różne sposoby. Zaczynając od zupełnie prostych a pomysłowych rozwiązań. Przykład: wysoki nowoczesny wazon służący jako nietypowy pojemnik na rolki papieru toaletowego. – Dla odważnych wersja przezroczysta, pozostałym polecam szkło mleczne lub w kolorze dodatków w łazience – mówi Natalia Jaszczuk.
Bardziej zaawansowana wersja repurposingu to przerobienie przedmiotu w cos innego – np. starych desek w półki, zużytych samochodowych pasów bezpieczeństwa w torebki, a europalet w stoliki kawowe.

Stare drewno jest bardzo wdzięcznym i tanim materiałem do pierwszych prób z najnowszym trendem we wnętrzarstwie. Wystarczy zdobyć starą lampę z podstawą z cienkiego kawałka metalu, i nałożyć na niego co nam się żywnie podoba – np. kawałki drewna, czy ozdobne kule rattanowe lub filcowe. Z kolei ozdobne metalowe stopnie mogą stać się pięknymi półkami.

Polecam również rozglądanie się za rzeźbionymi ozdobami ze starych szaf na aukcjach internetowych – nie tylko będą świetnie wyglądały jako zwieńczenie półek czy też ozdoba sama w sobie, ale – te większych rozmiarów – mogą stworzyć piękny zagłówek gdy przyklejone nad szczytem łóżka – radzi projektantka z Indywiduum Design.

Repurposing jest na tyle kreatywny i wdzięczny, że pojawia się nawet w sklepach. Co prawda kupienie takiego produktu nie do końca idzie w parze z ideą przerobienia staroci w coś nowego, ale sklepowe pomysły mogą nas zainspirować do własnych eksperymentów, tak jak ta lampa od marki Laura Ashley, której podstawa zrobiona jest z filiżanek.

Repurposing to styl, który lubi żarty – połówki drewnianych wieszaków przybite do deski tworzą… wieszak, ale korytarzowy.

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Oryginalny artykuł tu.

add to del.icio.us :: Add to Blinkslist :: add to furl :: Digg it :: Stumble It! :: add to simpy :: seed the vine :: :: :: post to facebook

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s